Previous slide
Next slide
مراکز خرید رشت

ویژگی‌های ساحل چمخاله، از سواحل زیبای استان گیلان

ایران ما در شمال و جنوب سواحل زیبا و بکری دارد که گاهی می‌توان گفت در دنیا بی‌نظیرند. سواحلی شمالی ایران با دریای خزر، از آن جهت خاص و زیبا هستند که می‌توان در فاصله زمانی کوتاه از دل جنگل‌های انبوه به کنار بزرگترین دریاچه جهان برسیم. دربین این سواحل زیبا برخی از قسمت‌ها خاص‌تر و جذاب‌ترند. ساحل چمخاله یکی از این سواحل متفاوت و چشم‌نواز است که در استان گیلان قرار دارد. اکنون قصد داریم درمورد زیبایی‌های ساحل چمخاله و ویژگی‌های خاص این ساحل اطلاعات بیشتری دراختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی ساحل چمخاله

ساحل چمخاله یکی از بهترین و زیباترین سواحل ماسه‌ای ایران محسوب می‌شود. ضمن اینکه یکی از کم‌خطرترین سواحل کشور نیز است. این ساحل و شهر چافت و چمخاله که در کنار آن قرار دارد را بعد از بندر انزلی به‌عنوان دومین قطب گردشگری استان گیلان می‌شناسند. این ساحل در سال ۱۳۹۰ به‌عنوان بهترین ساحل استان گیلان برگزیده شد و سال‌هاست که میزبانی کم‌نظیر در شمال کشور از توریست‌های ایرانی و غیرایرانی بوده است. شهر چاف در شهرستان لنگرود استان گیلان است که در ۱۰ کیلومتری شهر لنگرود، ۲۰ کیلومتری لاهیجان و ۴۰ کیلومتری رودسر قرار دارد. ساحل جذاب چمخاله نیز در فاصله ۱.۶ کیلومتری مرکز شهر چاف و چمخاله واقع شده است. بنابراین سه شهر دیگر زیبای استان که هریک خود زیبایی‌های گردشگری متفاوتی دارند نیز در نزدیکی این ساحل هستند. چمخاله تا دهه ۸۰ یک روستا بود که در دهستانی به نام چاف قرار داشت. اما به‌مرور زمان با توسعه و پیشرفت هرروزه امروزه به نام شهر چاف و چمخاله شناخته می‌شود.

ساحل چمخاله

تفریحات آبی ساحل زیبای چمخاله

از ویژگی‌های خاص ساحل چمخاله تفریحات بسیاری آن است که می‌تواند سرگرمی‌های متعددی را برای شما فراهم کند. برخی از تفریحات آبی این ساحل عبارتند از:

  • جت اسکی
  • شاتل
  • بنانا
  • قایق سواری (قایق‌های موتوری و غیرموتوری)

البته باید گفت ساحل زیبای چمخاله از بهترین محل‌ها برای شنا است. تاجایی که تا پیش از سال ۵۷ یکی از اصلی‌ترین ساحل‌ها برای شنا محسوب می‌شده و حتی مسابقاتی نیز در این ساحل برگزار می‌گشته، درنتیجه باید شنا را نیز به تفریحات آبی این محل اضافه کرد.

تفریحات چمخاله
چمخاله و زیبایی های آن

تفریحات غیرآبی ساحل جذاب چمخاله

درکنار تفریحات آبی ساحل چمخاله امکانات دیگری برای ساختن روزی خوبی در این ساحل فراهم شده است. امکاناتی که می‌توان گفت در کمتر ساحلی در شمال کشور عرضه می‌شود. برخی از این تفریحات عبارتند از:

  • دوچرخه سواری
  • موتور چهار چرخ
  • زمین فوتبال
  • زمین والیبال
  • پارک بازی کودکان
  • اسب سواری

البته نباید پیاده‌روی در این ساحل شنی زیبا را نیز از قلم انداخت. تمیزی کم‌نظیر ساحل زیبای چمخاله باعث شده است که پیاده روی در این ساحل بسیار لذت‌بخش باشد. به‌خصوص در غروب آفتاب که مناظر منحصر به‌فردی هم ایجاد می‌شود. عکاسی از این مناظر حین پیاده‌روی می‌تواند سالم‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین تفریحات برای همه ما باشد.

بهترین فصل برای سفر به ساحل چمخاله

چمخاله و ساحل آن قطعا مانند تمام دیگر شهرهای ساحلی و بنادر استان‌های شمالی ایران، تابستان‌های بسیار گرمی دارد و هوای شرجی در این فصل ممکن است برای بازدید کنندگان و مسافران آن ناخوشایند باشد. این به آن معنی است که بهترین فصل برای سفر به چمخاله بهار (به‌خصوص اولیل بهار) و اوایل پاییز است. هوا از اواسط بهار تا پایان تابستان در این منطقه گرم خواهد بود.

همچنین از اواسط پاییز تا پایان زمستان نیز باید انتظار هوای سرد را در این ساحل داشته باشید. اگر سرمای زمستانی را در ساحل می‌پسندید و از نشستن باد سرد روی صورت لذت می‌برید، چمخاله در اواخر پاییز و زمستان می‌تواند برای شما جذاب باشد. ضمن اینکه این فصل ساحل خلوت‌تر است و در سکوت بیشتری می‌توانید به تماشای طبیعت بکر و زیبای این منطقه بنشینید. قطعا در این فصل و فصل گرما نمی‌توانید به امکان شنا کردن یا استفاده از تفریحات آبی منطقه امیدوار باشید.

دیدنی های چمخاله
چمخاله گیلمار

مکان‌های دیدنی شهر چاف و چمخاله

از زیبایی‌های خاص و طبیعی شهر چاف و چمخاله، به‌جز ساحل زیبای تفریحی آن، باید به تالاب چمخاله اشاره کرد. این تالاب بکر و زیبا سرشار از مناظر چشم‌نواز و آرامبخش است. مناظری ناب برای عکاسی و ثبت در خاطرات که کمتر جایی می‌توان مانند آن‌ها را پیدا کرد. همچنین رودخانه این شهر نیز از دیگر زیبایی‌های آن محسوب می‌شود. رودخانه‌ای عمیق که در بعضی قسمت‌ها به عمق ۶ متر نیز می‌رسد. پارک توسکا نیز از زیباترین مناطق جنگلی گیلان است که در نزدیکی ساحل چمخاله قرار دارد. این پارک جنگلی در فاصله ۲.۶ کیلومتری ساحل واقع شده و محل بسیار مناسبی برای استراحت محسوب می‌شود. این پارک زیبا در شب نیز جذابیت‌های بسیاری دارد.

سخن پایانی

چمخاله و ساحل زیبای آن تنها یکی از جذابیت‌های گردشگری استان گیلان است که می‌توان در سفر به این استان از آن بازدید کرد. درواقع مکان‌های مختلفی در این بهشت کوچک شمال کشور وجود دارد که نمی‌توان از هیچ‌یک گذشت. به‌همین دلیل انتخاب اقامتگاهی که در محل و منطقه خوبی باشد و امکان دسترسی به مناطق دیدنی مختلف استان را داشته باشد اهمیت زیادی دارد. اقامتگاه بوم گردی گیلمار انتخاب بیار خوبی برای یک سفر چند روزه خواهد بود. این اقامتگاه که امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری در خود دارد، دسترسی مناسبی نیز به نقاط مختلف استان داشته و شما می‌توانید با اقامت در این محل، هر روز خود را به بازدید از یک منطقه و مکان اختصاص دهید و در فواصل بازدیدها از خدمات و امکانات اقامتگاه بهره برده و استراحت کنید. ضمن اینکه راهنماهای اقامتگاه می‌توانند برای بازدید از محل‌های مختلف به شما کمک کرده و نکات مفیدی را خاطرنشان شوند.