Previous slide
Next slide
مراکز خرید رشت

معروفترین غذاهای محلی گیلان، غذاهای محلی گیلانی

قلعه رودخان، تلفیقی از تاریخ، رمز و راز و طبیعت بکر

قلعه رودخان کجاست؟ ایران کشوری پر از دیدنی‌های توریستی و جاذبه‌های گردشگری است. این مشخصه را می‌توان از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور دید. اما در این بین برخی از استان‌ها آمیخته‌ای از تاریخ و تمدن و طبیعت بکر و بی‌نظیرند. گیلان یکی از این مناطق است که وقتی قرار است از آن دیدن کنیم نمی‌دانیم به مکان‌های تاریخی آن برویم یا از طبیعت زیبایش لذب ببریم. گاهی برخی از دیدنی‌های گیلان اما دست یافتن به هر دو هدف را امکان‌پذیر می‌کند. قلعه رودخان یکی از این مکان‌های دینی و خاص استان گیلان است که اکنون قصد داریم به بررسی بیشتر آن بپردازیم.

قلعه رودخان کجاست؟

دژ رودخان یا قلعه رودخان از جذابیت‌های توریستی استان گیلان است. این دژ در شهرستان فومن و در نزدیکی روستایی با همین نام جا خوش کرده است. این دژ یا قلعه بر فراز ارتفاعات جنگلی منطقه حیدرآلات و در میان جنگلی انبوه مکانی پر از جذابیت‌های اسرارآمیز و خاص است. دژ رودخان را بزرگترین قلعه آجری ایران می‌دانند. این قلعه برای مدتی محل استقرار میرزا کوچک خان بوده و به‌همین دلیل برخی محلی‌ها آن را قلعه میرزا می‌نامند. البته قلعه رودخان را به‌دلیل پله‌های زیاد دژ هزارپله یا قلعه هزارپله نیز می‌نامند. قلعه حسامی نیز نام دیگر این دژ تاریخی است.

قلعه رودخان
قلعه حسامی

تاریخچه دژ رودخان یا قلعه حسامی

دژ حسامی در بالاترین ارتفاعات جنگلی شهر فومن قرار دارد. براساس تحقیقات باستان شناسان و تاریخ‌شناسان، متعلق به دوره ساسانی است. این قلعه در دوره سلجوقیان بازسازی و اسماعیلیان الموت در این قلعه مستقر بوده‌اند. این قلع ۲.۶ هکتار مساحت و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد. ویژگی‌های استراتژیک قلعه، ساختار و معماری آن و بنایی کاملا رزمی آن، باعث شده تا تاریخ‌شناسان و کارشناسان باستان‌شناسی قلعه رودخان را یکی از بزرگ‌ترین و شکست ناپذیرترین قلعه‌های تاریخ ایران باستان بدانند. بر اساس کتیبه ی سردر ورودی قلعه، این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین تجدید بنا شده‌است. به همین دلیل این قلعه را دژ حسامی نیز می‌نامند.

بخش‌های مختلف قلعه رودخان

این قلعه تاریخی قلعه از دو بخش ارگ و قورخانه تشکیل شده است. ارگ در بخش غربی قلعه و قراول‌خانه یا قورخانه آن در بخش شرقی قرار دارد. ارگ و قراول‌خانه هر دو دو طبقه دارند. قورخانه روزنه‌ها و نورگیرهای متعددی دارد که به‌نظر برای نگهبانی تعبیه شده‌اند. بخش غربی کاملا آجری بوده و همین به زیبایی آن می‌افزاید. همچنین در میان قلعه و در گودترین بخش آن شاهد یک چشمه هستیم.

 قراول‌خانه که در بخش شرقی قلعه است شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه می‌شود. بخش غربی یا ارگ قلعه نیز از دوازده ورودی، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند تشکیل می‌شود.

تعداد برج‌های دیده‌بانی که دور تا دور قلعه را احاطه کرده‌اند به ۴۰ عدد می‌رسد. این برج‌ها در بالاترین قسمت خود یک اتاق‌ هشت ضلعی با طاق‌های گنبدی دارند. دور تا دور برج‌ روزنه‌های شیب‌دار وجود دارد. این روزنه ها به‌نظر به‌منظور ریختن مواد مذاب یا  ایجاد فضای لازم جهت تیراندازی تعبیه شده‌اند. ویژگی‌های استراتژیک قلعه رودخان باعث شده که در طول تاریخ آن هیچ‌گاه دشمنی موفق به فتحش نشود.

بخش‌های مختلف قلعه رودخان
قلعه رودخان و اقامتگاه زیبای گیلمار

مسیر دسترسی به قلعه هزار پله

از فومن تا روستای قلعه رودخان ۲۵ کیلومتر راه است. اگر از فومن به سمت این قلعه بروید باید از روستاهای ملسکام و سیدآباد عبور کنید تا به روستای دژ رودخان برسید. از پارکینگ قلعه تا خود قلعه حدود ۱.۵ کیلومتر راه است که باید پیاده طی کنید. در این مسیر باید پله‌نوردی کرده حدود ۱۶۰۰ پله را طی نمایید تا به ورودی قلعه برسید. از این تعداد پله ۹۳۵ تای آن‌ها مربوط به بنای تاریخی قلعه هستند. این پله ها از زیر خاک بیرون کشیده شده‌اند. باقی پله ها برای دسترسی به قلعه در همین سال‌ها احداث شده‌اند. فومن تا قلعه از نظر زمانی حدود ۳۵ دقیقه فاصله دارد و این فاصله از رشت تا روستای قلعه رودخان نزدیک به یک ساعت ۱۵ دقیقه است.

بازارچه قلعه رودخان و امکانات تفریحی آن

قلعه رودخان از آن محل‌هایی است که به آن‌ها می‌گویند : «هم فال هم تماشا». غیر از اینکه بازدید از این محل شما را به یک مکان تاریخی در دل طبیعت بکر مهمان می‌کند، می‌توانید در بازدید از این مکان، سری هم به بازار محلی محیا شده در نزدیکی آن زده و از سوغات‌های محلی این بازار خرید کنید. بازار قلعه رودخان کمی پس از پارکینگ و درابتدا مسیر صعود به قلعه است. بازاری بسیار زیبا و رنگارنگ که حتی تنها بازدید از آن نیز بسیار هیجان‌انگیز و شادی‌آور خواهد بود.  دراین بازار زیبا رستوران‌ها و غذاخوری‌های محلی خوبی نیز وجود دارد. همچنین عکاسخانه‌های این بازار برای شما امکان عکاسی با لباس‌های محلی و زیبای گیلانی را فراهم کرده‌اند. بهترین زمان برای بازدید از قلعه رودخان پاییز و بهار است که علاوه‌بر هوای مطلوب و دلپذیر، زیبایی‌های جنگل‌های مرتفع منطقه نیز بسیار چشم‌نواز و جذاب است.

قلعه رودخان و اقامتگاه گیلمار

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، اگر قصد اقامت در گیلان و بازدید از قلعه رودخان را داشتید، اقامتگاه بوم گردی گیلمار می‌تواند انتخاب مناسب و خوبی برای شما باشد. گیلمار علاوه‌بر نزدیکی به فومن و دژ رودخان به بسیاری از دیگر مراکز دیدنی و توریستی استان گیلان نزدیک است و شما می‌توانید در طول اقامت خود از مکان‌های دیگری نیز دیدن کنید. همچنین می‌توانید از آرامش محیط و فضای اقامتگاه بهره برده و روزهایی به‌یادماندنی در این محل تجربه کنید. ضمن اینکه راهنماها و تورلیدرهای گیلمار نیز راهنمایی‌های لازم را به شما کرده و درصورت تمایل در بازدید از قلعه رودخان همراهی‌تان می‌کنند و در هر قسمت راهنمایی‌های مورد نیاز را ارائه خواهند کرد.