Previous slide
Next slide

طرز تهیه بادمجان کباب شمالی در خانه بسیار راحت است. در ادامه با وب سایت بومگردی گیلمار این بخش می‌توانید با مراحل طرز تهیه بادمجان کباب آشنا شوید.

بادمجان کباب
بادمجان کباب
مواد مورد نیاز جهت بادمجان کباب گیاهی:
بادمجان ۴ عدد
گردو میکس شده ۱ لیوان فرانسوی دسته‌دار
پیاز ۱ عدد
سیر ۳ حبه
گوجه فرنگی ۳ عدد
سبزیجات معطر شمالی ۴ قاشق غذاخوری
رب انار ۱ قاشق غذاخوری
رب آلوچه ۱ قاشق غذاخوری
گلپر، نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه بادمجان کباب شمالی

درست کردن بادمجان کباب شمالی در خانه بسیار راحت است. در ادامه این بخش می‌توانید با مراحل طرز تهیه بادمجان کباب آشنا شوید.

مرحله اول؛ گرفتن تلخی بادمجان

در اولین مرحله از طرز تهیه بادمجان کباب باید بادمجان‌ها را بشویید و پوست آن‌ها را جدا کنید. برای تهیه این غذا نباید کلاهک بادمجان را جدا کنید، زیرا این کار موجب وا رفتن بادمجان‌ها می‌شود. یک برش عمودی روی بادمجان ایجاد کنید و اگر قطر بادمجان زیاد است، با کمک یک قاشق کوچک داخل بادمجان را کمی تخلیه کنید. سپس بادمجان‌ها را در ترکیب آب و نمک قرار دهید تا تلخی آن‌ها گرفته شود. در نهایت بادمجان‌ها را بشویید و با دستمال خشک کنید.

مرحله دوم؛ سرخ کردن بادمجان

بعد از این که بادمجان‌ها را خشک کردید، مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود. سپس بادمجان‌ها را در روغن سرخ کنید.

مرحله سوم؛ میانی بادمجان کباب

برای تهیه مواد میانی بادمجان کباب شمالی ابتدا باید پیاز را رنده کنید. مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و پیازها را در روغن سرخ کنید. زمانی که پیازها سبک شدند، سیر رنده شده را اضافه کنید. بعد از ۲ دقیقه نوبت اضافه کردن گردوی میکس شده، رب انار، رب آلوچه و رب گوجه‌فرنگی است. سبزیجات معطر را هم به صورت ریز خرد یا چرخ کنید و به همراه ادویه‌ها به سایر مواد اضافه کنید. مواد را به خوبی تفت دهید و سپس شعله گاز را خاموش کنید.

در این مرحله از طرز تهیه بادمجان کباب باید با کمک یک قاشق مواد میانی را داخل بادمجان بریزید. حدود ۲ قاشق از مواد میانی را برای تهیه سس بادمجان کباب کنار بگذارید.

مرحله چهارم؛ پخت بادمجان کباب

در این مرحله گوجه‌فرنگی‌ها را از وسط نصف کنید و در روغن سرخ کنید. سپس ۲ قاشق از مواد میانی بادمجان کباب را همراه با یک لیوان آب به آن اضافه کنید. زمانی‌که آب شروع به جوشیدن کرد، بادمجان‌ها را در تابه بچینید و درب ماهیتابه را روی آن قرار دهید تا بادمجان‌ها به خوبی بپزند.

بادمجان کباب گیلانی با گوشت چرخکرده

در این مرحله شعله گاز باید کم باشد تا سس به آرامی به خورد بادمجان‌ها برود. بعد از این که سس غلیظ شد و بادمجان کاملا نرم شد، آن را در ظرف دلخواه بریزید و همراه با نان یا برنج سرو کنید.

مواد مورد نیاز جهت تهیه بادمجان کباب با گوشت چرخ‌کرده:
بادمجان قلمی متوسط ۴ عدد
نمک، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن سرخ کردنی به مقدار لازم
پیاز ۱ عدد
گوشت چرخ‌کرده ۱۰۰ گرم
سیر ۲ حبه
رب انار ۲ قاشق غذاخوری
گردوی خرد شده به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه بادمجان کباب

برای تهیه بادمجان کباب می‌توانید از گوشت چرخ‌کرده نیز استفاده کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل درست کردن بادمجان کباب با گوشت چرخ‌کرده آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده سازی بادمجان‌ها

در اولین مرحله از طرز تهیه بادمجان کباب باید بادمجان‌ها را بشویید و پوست آن‌ها را جدا کنید. سپس یک برش عمودی روی بادمجان‌ها ایجاد کنید و مقداری نمک روی آن‌ها بریزید تا تلخی بادمجان خارج شود. بعد از ۱ ساعت می‌توانید بادمجان‌ها را بشویید و خشک کنید.

مرحله دوم؛ سرخ کردن بادمجان

در این مرحله از دستور پخت بادمجان کباب گیلانی باید مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و بادمجان‌ها را به نوبت در روغن داغ سرخ کنید.

مرحله سوم؛ مواد میانی بادمجان کباب

پیاز را رنده کنید و در مقداری روغن تفت دهید. زمانی که پیاز سبک شد، گوشت چرخ‌کرده را اضافه کنید. بعد از ۲ دقیقه می‌توانید زردچوبه، نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید. سپس رب انار و سیر رنده ای را اضافه و مواد را به خوبی هم بزنید. بعد از این که گوشت سرخ شد، شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله چهارم؛ پخت بادمجان کباب

در این مرحله باید شکم بادمجان را با مواد گوشتی پر کنید. یک ماهیتابه را چرب کنید و بادمجان‌ها را در ماهیتابه بچینید. در یک ظرف آب و رب انار را ترکیب کنید و خوب هم بزنید. سپس این سس را به ماهیتابه اضافه کنید. شعله گاز را روی حرارت ملایم تنظیم و اجازه می دهیم بادمجان کباب شما برای ۲۰ دقیقه بجوشد.

بادمجان کباب
بادمجان کباب

نکات و فوت و فن‌های طرز تهیه بادمجان کباب

 

با مطالعه طرز تهیه این غذای لذیذ که در این مقاله از گیلمار بیان شد می‌توانید این غذای شمالی اصیل خوشمزه‌ای را تهیه کنید.