Previous slide
Next slide

کلوچه گردویی یکی از کلوچه انواع کلوچه ها می باشد که بسیار خوشمزه و راحت است و شما می توانید در خانه تهیه کنید. کلوچه گردویی روش تهیه بسیار ساده دارید و شما باید ابتدا خمیر مخصوص این کلوچه را تهیه کنید و با مواد میانی پر کنید و بپزید. شما می توانید این کلوچه گردویی را با فر و بدون فر در تابه یا فر دست ساز نیز تهیه کنید که هر دو روش را در این پست به شما یاد خواهیم داد. کلوچه گردویی یکی از سوغات خوشمزه شمال کشور می باشد که بیشتر در شهر لاهیجان تهیه می شو. امروز در وب سایت بومگردی گیلمار طرز تهیه کلوچه گردویی لاهیجان نرم و خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

طرز تهیه کلوچه لاهیجان

مواد لازم برای تهیه کلوچه گردویی

مطلب مرتبط: طرز تهیه کوکی لاهیجان

مواد میانی کلوچه گردویی

طرز تهیه کلوچه لاهیجان

طرز تهیه کلوچه گردویی نرم و خوشمزه شمالی

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا همه مواد را در دمای محیط قرار دهید تا هم دما شوند. سپس همه مواد را باید به کمک یک ترازو اندازه گیری کنید. دقت کنید برای رسیدن به نتیجه و بافت نرم کلوچه باید مواد وزن شوند. سپس بعد از تهیه خمیر و آماده شدن باید فر را با دمای ۱۸۰ روشن کنید و برای پخت بدون فر یک قابلمه را روی شعله پخش کن قرار دهید و برای ۱۵ دقیقه بگذارید تا گرم شود.

مطلب مرتبط: استخر لاهیجان

مرحله دوم: هم زدن پودر شکر و کره

برای تهیه این کلوچه به پودر شکر نیاز دارید که می توانید از شکر دانه ریز استفاده کنید و یا شکر را داخل آسیاب ریخته و پودر کنید و از صافی رد کنید. شکر را به همراه کره را داخل کاسه ریخته و برای ۶ دقیقه هم بزنید تا کرمی رنگ و حجیم شود. در حین هم زدن دورگیری کنید تا کره هم بخورد و در ادامه تخم مرغ و شیر و وانیل را افزوده و برای ۱ دقیقه دیگر مواد را هم بزنید.

مطلب مرتبط: کلوچه فومن

مرحله سوم: استراحت خمیر

در ادامه باید عسل و نشاسته و آرد و بیکینگ پودر و نمک را روی مواد خمیر می ریزیم و با استند میکسر یا با کمک دست هم می زنیم تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید. سپس خمیر را داخل کاسه قرار دهید و روی آن را بپوشانید و برای ۱ ساعت در یخچال قرار دهید. خمیر را اصلا ورز ندهید وگرنه به روغن می افند.

مرحله چهارم: تهیه مواد میانی

گردو ها را داخل آسیاب می ریزیم و میکس و پوره کنید. داخل یک تابه کره یا روغن را به همراه آرد می ریزیم و تفت می دهیم تا بوی خامی آرد از بین برود. سپس ادویه ها را اضافه کنید و هم بزنید و بعد آب و شکر را بریزید و صبر کنید تا کمی غلیظ و دانه های شکر ذوب شود. در انتها گردو را افزوده و مواد را بعد ۱ دقیقه از روی حرارت بردارید تا خنک شود.

مطلب مرتبط: تلکابین لاهیجان

مرحله پنجم: پخت کلوچه گردویی

در ادامه از خمیر به اندازه چانه های ۴۰ گرمی بردارید و بین دو نایلون باز کنید و بین آن از مواد گردویی قرار دهید و مواد را گرد کنید. سپس داخل سینی قرار می دهیم و به دلخواه مهر مخصوص کلوچه می زنیم. برای ۱۲ دقیقه در فر ۱۶۰ درجه می گذاریم تا بپزد. برای پخت بدون فر باید بین کف قابلمه و سینی کلوچه یک سه پایه مانند الک یا بشقاب قرار دهید تا فاصله ایجاد کنید. سینی مخصوص کلوچه روی سه پایه قرار می دهیم و روی درب قابلمه دمکنی قرار می دهیم و برای ۲۰ دقیقه می کذاریم تا بپزد. نوش جان

با مطالعه طرز تهیه کلوچه لاهیجان که در این مقاله از گیلمار می‌توانید این شیرینی لذیذ شمالی اصیل را تهیه کنید.