Previous slide
Next slide

کوکو بادکوبه شمالی

کوکو بادکوبه شمالی یکی از غذا های سنتی و خوشمزه ایرانی است، که بیشتر در شمال کشور تهیه می‌ شود.  این کوکو مخصوص در مازندران هم درست می ‌شود و به کوکو بادکوبه مازندرانی معروف است. کوکو بادکوبه غذای اصیل روستا هایی هست که کنار دریا واقع شدند و با پرندگان وحشی و مرغان هوایی درست می ‌شود و فقط مختص گیلان نیست و در مازندران و سایر استان‌های شمالی هم درست می‌ شود. دستور پخت کوکوی بادکوبه خیلی ساده و آسان است و به مواد اولیه زیادی هم نیاز ندارد و برای مهمانی‌ها و دورهمی ‌های دوستانه هم غذای مناسبی است و حتی در مراسم عروسی هم با مقداری تغییرات جزئی سرو می ‌کنند. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کوکو بادکوبه ای در ادامه با سایت بومگردی گیلمار همراه باشید.

کوکو بادکوبه شمالی

مواد لازم برای ۴ نفر
سینه مرغ ۱ عدد
تخم مرغ ۴ عدد
زرشک ۴ قاشق غذا خوری
رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذا خوری
سیب زمینی متوسط ۴ الی ۵ عدد
پیاز سرخ شده ۳ قاشق غذا خوری
نمک و فلفل به میزان لازم
بکینک پودر به میزان لازم
زعفران دم کرده ۲ قاشق غذا خوری
آب لیمو ۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه کوکو بادکوبه ای

مرحله اول

در ابتدای کار، مرغ را با یک پیاز و ادویه دلخواه و آب می گذاریم تا بپزد. سپس آن را ریش ریش می ‌کنیم. سیب زمینی ها را شسته و پوست می کنیم و به صورت نگینی خرد کرده و آن ها را سرخ می‌ کنیم و به مرغ ریش ریش شده اضافه می‌ کنیم.

مرحله دوم

سپس زرده و سفیده های تخم مرغ را از هم جدا می ‌کنیم. سفیده ها را کمی با همزن می‌ زنیم تا سفید رنگ شود و زرده ها را هم جدا با همزن می ‌زنیم تا از حالت لختگی در بیاید. بعد زعفران، زرشک و پیاز داغ را به زرده اضافه می ‌کنیم.

مرحله سوم

آن را هم می ‌زنیم و چون می ‌خواهیم کوکوی ما دو رنگ شود در این مرحله رب را اضافه نمی کنیم و سینه های مرغ پخته و ریش شده را به آن اضافه می‌ کنیم. سپس آبلیمو، سیب زمینی های سرخ شده، نمک، فلفل و بکینگ پودر را به مواد اضافه می‌ کنیم.

مرحله چهارم

سفیده ها را هم به آن اضافه می ‌کنیم و خوب مخلوط می ‌کنیم. اگر سفیده و زرده را از هم جدا نکرده بودیم، تخم مرغ کامل را در این مرحله اضافه می ‌کنیم. چون می ‌خواهیم کوکو دو رنگ شود، یک مقدار از مواد را درون ظرفی می ‌ریزیم.

کوکو بادکوبه شمالی

مرحله پنجم

سپس به آن رب گوجه فرنگی را اضافه می ‌کنیم که یک قسمت از مواد ما زعفرانی و قسمت دیگر رنگ قرمز داشته باشد. چون کوکو را درون فر می ‌پزیم کف ظرف مورد نظر را چرب می‌ کنیم. بعد از موادی که رنگ زعفران دارد کف ظرف پر می‌ کنیم.

طرز تهیه کوکو بادکوبه ای

سپس با قاشق سطح آن را صاف می‌ کنیم. سپس لایه بعدی را که با رب گوجه مخلوط کرده بودیم روی آن می ‌ریزیم و روی آن را با فویل می ‌پوشانیم. در فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد، به مدت ۴۰ دقیقه می‌ گذاریم تا بپزد.

مرحله هفتم

توجه داشته باشید که این کوکو را می ‌توانیم مانند دیگر کوکوهای ایرانی هم در فر و هم در ماهیتابه درست کنیم. البته روی گاز بهتر است. از قالب مستطیل شکل در سایز کوچکتر استفاده شود که کوکوی کلفتی داشته باشیم.

مرحله هشتم

این باعث می شود که برش های مستطیلی و مجلسی تری داشته باشیم. در این آموزش برای بالابردن کیفیت و تردی این کوکو سفیده و زرده از هم جدا شده است.ولی اگر دوست داشتیم می‌ توان تخم مرغ کامل را یک جا اضافه کرد.

با مطالعه طرز تهیه کوکو بادکوبه  که در این مقاله از گیلمار بیان شد می‌توانید کوکوی خوشمزه اصیل گیلانی خوشمزه‌ای را تهیه کنید. نوش جان