Previous slide
Next slide

تالاب عینک رشت به عنوان بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان شناخته می شود. این تالاب که جزو مهمترین جاهای دیدنی رشت به شمار می رود در منطقه ۴ این شهر واقع شده است. این تالاب محل زندگی پرندگان مهاجر بوده و بخاطر پوشش گیاهی سرسبز از منظره ای چشم نواز برخوردار است. اگر شما هم قصد دارید در سفر به گیلان از تالاب عینک رشت بازدید کنید، پیشنهاد می کنیم با وب سایت بومگردی گیلمار همراه باشید تا با دیدنی های تالاب عینک آشنا شوید.

معرفی تالاب عینک رشت

در غرب شهر رشت و در حاشیه پارک دانشجو این شهر جاذبه ای طبیعی به نام تالاب عینک وجود دارد که جزو خاص ترین مکان های دیدنی رشت محسوب می گردد. مساحت آبی این تالاب ۴۴ هکتار و مساحت ساحلی آن با حساب زمین های اطراف در حدود ۱۶۳ هکتار است.

آب تالاب عینک رشت از طریق بارش باران و چشمه های جوشان کف که به آب های زیرزمینی متصل هستند تامین می گردد. زیبایی مرداب عینک با گیاهان داخل و اطراف آن دو چندان شده است و اکثر گردشگرانی که به رشت سفر می کنند، از این جاذبه بی نظیر بازدید می نمایند.

شاید برای شما هم نام این تالاب تعجب آور باشد! اگر از بالا به این تالاب نگاه کنید و یا عکس های هوایی که از آن گرفته شده را تماشا کنید متوجه می شوید چرا این نام را برای آن انتخاب نمودند. این مرداب از بالا به شکل یک عینک دیده می شود، از این رو به تالاب عینک معروف شده است.

 

تالاب عینک

تفریحات تالاب عینک رشت

با اینکه وضعیت رسیدگی به این تالاب به عنوان یک جاذبه گردشگری چندان مناسب نیست اما باز هم می توانید در سفر به رشت و بازدید از تالاب عینک تفریحاتی را تجربه کنید. یکی از تفریحات مورد علاقه از دیرباز تاکنون در این مکان ماهیگیری است. مرداب عینک به عنوان یکی از محل های اصلی ماهیگیری در رشت محسوب می شود که از گذشته ساکنین این شهر در این تالاب به ماهیگیری مشغول هستند.

یکی دیگر از تفریحات تالاب عینک قایق سواری است. به خاطر وسعت زیاد و همچنین پوشش گیاهی می توانید لحظات مفرحی را با قایق سواری در این تالاب سپری کنید. با قایق سواری می توانید مناظر چشم نواز این مرداب را از زوایای دیگری تماشا نموده و لذت سفر خود را دو چندان کنید.

قدم زدن در اطراف تالاب و استفاده از فضای زیبای آن به همراه ثبت عکس های یادگاری تفریح دیگر این جاذبه محسوب می شود. شما می توانید در ایام مختلف و مخصوصا عصرها در خط ساحلی تالاب عینک راه بروید و با شنیدن صدای پرندگان و صدای بادی که لابلای درختان می پیچد اوقات خاطره انگیزی برای خود رقم بزنید.

پوشش گیاهی و جانوری

در اطراف این تالاب گیاهان و درختان مختلفی وجود دارند. پوشش گیاهی متنوع مرداب عینک شامل انار وحشی، ارملک، خیزران، ازگیل، نی، گالی، لاله تالابی و … می شود. یکی دیگر از گیاهانی که در این تالاب فراوانی بسیار دارد سنبل آبی است.

پوشش جانوری تالاب عینک بیشتر به پرندگان و ماهیان اختصاص دارد. این مرداب شهری یکی از مقاصد اصلی پرندگان مهاجر در شمال کشورمان محسوب می گردد. از مهمترین پرندگان مهاجر این منطقه، پلیکان خاکستری، باکلان کوچک، حواصیل و … است.

دسترسی به تالاب عینک رشت

این تالاب زیبا در غرب شهر رشت قرار دارد. برای دسترسی به آن باید به بلوار شهید افتخاری و پارک دانشجو بروید. شما می توانید با خودرو شخصی این مسیر ا طی نموده و یا با استفاده از ناوگان حمل و نقل شهری مانند اتوبوس و تاکسی به بازدید از مرداب عینک بروید.

بهترین زمان بازدید

اوایل بهار و اواسط پاییز مناسب ترین زمان است. در فصل بهار آب و هوای رشت خنک و مطبوع بوده و از گرما و رطوبت اذیت کننده خبری نیست. همچنین در این زمان درختان و پوشش گیاهی سرسبز تالاب بیشتر خودنمایی می کنند و منظره ای شگفت انگیز و زیبا ایجاد می نمایند. اواسط پاییز نیز به خاطر آب و هوای معدل و همچنین رنگین شدن برگ درختان می تواند زمان خوبی برای بازدید از تالاب عینک رشت محسوب شود.

تالاب عینک
تالاب عینک

دیدنی های نزدیک

این تالاب منحصربفرد درون شهر قرار دارد. از این رو می توان پس از بازدید از آن به دیگر جاذبه ها و جاهای دیدنی رشت دسترسی راحتی داشته باشید. از مهمترین امکانی که در فاصله کمی از تالاب عینک در شهر رشت قرار دارند می توان به پارک دانشجو، باغ سالار، پارک سیمرغ، بقعه دانای علی، موزه مردم شناسی رشت، مسجد چمارسرا رشت، آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی، خانه تاریخی ترابی، خانه آوانسیان، عمارت کلاه فرنگی، پارک مفاخرو … اشاره نمود.

هتل های نزدیک

حال که از گشت‌وگذار و از دیدنی های تالاب عینک لذت برده‌اید و روز را به پایان رسانده‌اید، باید برای اقامت تان نیز فکری بکنید. می توانید برای دیدن سایر مناطق دیدنی گیلان، همچون قلعه رودخان و ماسوله ، به سمت فومن بروید و در شفت از اقامتگاه بومگردی گیلمار دیدن فرمایید و پس از صرف یک غذای دلچسب و خوشمزه، شب را در آنجا اقامت کنید و از تفریحات داخل بومگردی نیز لذت ببرید.